Slovesnost ob 75.obletnici ustanovitve Logaškega bataljona
Bila je v nedeljo, 16.septembra v restavraciji Izpostave Azilnega doma Logatec. Udeležili so se je članice in člani logaškega Združenja borcev za vrednote NOB, sosednjih Združenj, veteranskih združenj vojne za Slovenijo, gostje iz pobratenega Repentabra, predstavniki oblasti in drugih društev iz naše občine.
Prisotne je pozdravila predsednica Združenja Vesna Jerina. V nagovoru je izrazila globoko spoštovanje do borcev Logaškega bataljona: »Številne posameznice in posamezniki so v preteklosti žrtvovali največ, kar so lahko za našo domovino – svoje življenje. Med njimi so bili spoštovanja vredni borci Logaškega bataljona. Naj imajo njihova dejanja večen spomin, hkrati pa pomenljiv opomin naši prihodnosti, kako se je potrebno vseskozi boriti za interese naroda.«
Tudi župan Berto Menard je menil, da moramo ohraniti spomin na vojne čase, tudi na Logaški bataljon, in končal z upanjem, da se bodo končno zacelile vse rane in da bo brat bratu podal roko. Čestital nam je ob državnem prazniku Dnevu vrnitve Primorske k matični domovini in Prazniku občine Logatec v spomin na dan, ko je bilo iz Planine v Logatec preneseno Okrajno Glavarstvo.
Osrednji govornik na slovesnosti je bil Branko Rupnik, predsednik KO ZB NOB Logatec-Tabor, ki je med drugim dejal: »Uspehi, ki jih je narodnoosvobodilno gibanje doseglo v treh, štirih mesecih 1943 leta, so bili tako obsežni in vse ljudski, da jih nista mogla več izničiti niti nemški okupator niti domača reakcija. V tem času se je okrepilo tudi politično delovanje. Septembra so bile organizirane volitve delegatov za Zbor odposlancev slovenskega naroda, ki je bil oktobra v Kočevju, konec novembra pa so naši delegati na drugem zasedanju AVNOJ-a uspešno uveljavili zahtevo po pravici do samoodločanja o življenju v skupnosti narodov Jugoslavije, kar je bila močna, če ne temeljna opora ob izgradnji samostojne države Slovenije. Prav je, da se tega spominjamo, saj je pri tem neposredno s puško v roki sodelovalo preko 200 fantov in deklet iz Logaškega ob široki podpori civilnega prebivalstva. Taka zgodovina nam narekuje kritično presojo današnjih dogajanj.«
Več o nastanku Logaškega bataljona in njegovi vlogi pa lahko preberete v zgibanki »Logaški bataljon, odločen korak k obstoju naroda«, ki je bila izdana ob 70-letnici njegove ustanovitve, pa tudi v knjigi Zgodovina NOB na Logaškem.
V kulturnem delu programa so sodelovale pevke Društva invalidov in upokojencev Logatec pod vodstvom Matije Logarja, harmonikar Peter Črnilogar in kitarist Kostja Šmuc ter recitatorki Sara Šantelj in Miranda Divjak.
Posebna zahvala gre direktorici Mojci Špec Potočar iz Urada vlade RS za oskrbo in integracijo migrantov in vodji sektorja za sprejem in oskrbo le teh mag. Katarini Štrukelj, ki sta dali soglasje za izvedbo proslave v centru, najemnici Sebini Bašič, ki je poskrbela za okrepčilo in Občini Logatec za del sredstev.
Prispevek Brane Pevec
Foto Brane Pevec