S POSLOVILNE SLOVESNOSTI OB SMRTI BRANKA RUPNIKA
»Vsak človek pušča sledi, a sledi nekaterih so globlje, širše in svetlejše«
Na prvi poletni dan, v soboto 20.junija je Krajevna organizacija ZB za vrednote NOB Logatec Tabor na pokopališču v Gornjem Logatcu organizirala poslovilno slovesnost ob smrti njihovega predsednika Branka Rupnika, ki je nenadoma umrl na prvi pomladni dan, 20.marca letos. Ob njegovem preranem grobu je spregovoril novi predsednik Ivan Pergovnik in med drugim dejal:
»Še po treh mesecih se nismo sprijaznili, da ga ni več med nami. Njegova smrt nas je pretresla, saj je umrl še mlad človek, komaj tri leta v pokoju in nas pustil z mnogimi še neuresničenimi projekti, katere smo v Združenje skupaj načrtovali za prihodnost.«
Potem je orisal Brankovo življenjsko pot, ki je bila ves čas tako ali drugače povezana z domačim krajem, čeprav je pri svojem delu na RTV Slovenija sodeloval tudi pri svetovnih dogodkih (olimpiada v Sarajevu, pogreb Maršala Tita, papežev obisk..). Kljub delu v Ljubljani, je pri tridesetih letih zgradil novo hišo, si ustvaril družino (dva sinova in hčerka), skrbel za kmetijo, ostali čas pa je posvetil domoznanstvu. Precej prispevkov na to temo je objavil v raznih časnikih, tudi v Svobodni misli in v Logaških novicah. Posvetil se je pričevanjem o dogodkih v obeh svetovnih vojnah, zbiral zapiske in tudi fizične ostaline obeh vojn. Slednje iz druge svetovne vojne, so poleg tistih, ki so jih prispevali drugi, zbrane v Spominski sobi NOB Logatec v Centru vojnih veteranov nad Blekovo vasjo. Zato ni nobeno presenečenje, da je na predlog Združenja ZB za tradicije NOB Logatec pred štirimi leti prejel Februarsko priznanje Občine Logatec za izjemne dosežke na področju kulture. Med drugim tudi za Zapiske in foto ter video dokument Žibrše in Žibršani na prelomu tisočletja.
Leta 2007 se je včlanil v ZB za vrednote NOB KO Logatec tabor, 5 let kasneje prevzel njeno vodenje in se takoj lotil samostojnih projektov. Prva je bila zgibanka o Logaškem bataljonu, sodeloval pri organizaciji pohodov k spomeniku Logaške čete, lanskega se je udeležil tudi prvi predsednik v samostojni Sloveniji Milan Kučan. Dal je pobudo za knjigo Zgodovina NOB na Logaškem, ki je izšla ob 70 – obletnici osvoboditve… S tem seznam še ni končan, zato naj omenim samo dva neuresničena projekta: postavitev spominskega obeležja partizanski zdravnici dr.Pavli Jerini Lah in obujanje stikov z (včasih) pobrateno občino Gacko, odkoder je izhajal 28.hercegovski bataljon.
Misli iz naslova je pokojnemu Branku Rupniku namenila predsednica Združenja Vesna Jerina, žalno slovesnost pa so zaključili zvoki trobente.
Besedilo Brane Pevec
Foto Brane Pevec