V ČAST LOGAŠKEGA BATALJONA 1943 – 2023
Pogum, srčnost, odločnost, želja po svobodi in ljubezen do domovine je bilo tisto, kar je združilo mlade iz logaškega, da so se drugo septembrsko nedeljo, 12.septembra 1943, zbrali na zbornem mestu v Žibršah in ustanovili samostojni bataljon. Kot samostojna enota je deloval do konca meseca, potem pa se je združeval v različne večje enote. V bataljon je prišlo 192 mladih, konca vojne jih 59 ni dočakalo. 12.september je dolga leta veljal za občinski praznik. Po osamosvojitvi leta 1991, pa ta dan obeležujemo v sklopu septembrskega praznovanja občinskega praznika.
V čast Logaškega bataljona so ob 80 – obletnici njegove ustanovitve v nedeljo 10.septembra v ZB NOB Logatec pripravili spominsko slovesnost v Kulturnem domu Tabor. Po prihodu praporščakov je sledila državna himna, katero je vzneseno zapel baritonist Andrej Habjan, član SNG Opera in baleta Ljubljana. Bojan Leskovec, ki je vodil prireditev, je potem najavil predsednico Združenje borcev za vrednote NOB Logatec Vesno Jerina. Ta je v pozdravnem govoru spomnila na dejstvo, da borcev Logaškega bataljona ni več med nami, so pa prišli nekateri njihovi sorodniki, katere je prisrčno pozdravila. Slovesnosti so se udeležili tudi predstavniki ZZB NOB Slovenije, podpredsednik Božo Novak, član predsedstva in govorec na proslavi Milan Gorjanc, Ludvik Kožar načelnik poveljstva slovenske vojske iz Vrhnike, člani ZB NOB iz Vrhnike, Cerknice, Borovnice, Črnega vrha nad Idrijo, Žirov in Medvod, območnega Združenje veteranov vojne za Slovenijo Logatec, predsednik Društva upokojencev Logatec, župan Berto Menard. Iz pobratene občine Repentabor so prišle tudi predsednica sekcije Vsedržavnega združenja partizanov, ANPI, Nataša Skrk in članici Vesna in Nives Guštin.
Predsednici je sledila udarna pesem Karla Destovnika – Kajuha, Zaplovi pesem borb. Borce je na njihovih poteh pogosto spremljala harmonika, tudi tokrat je bilo tako. Ob baritonistu Habjanu je nanjo zaigral Jernej Jemc. Kajuhovemu letu je bila namenjena tudi pesem Ko človek bo človeka prepoznal, katero je predstavila Vidica Bandur Jazbec. Nato smo obiskovalci pripeli ob ponarodeli Šivala je deklica zvezdo. Tudi ob pesmi Rož, Podjuna, Zila, ki je bila na vrsti po slavnostnem govorniku, nismo bili tiho. Z recitacijo pesmi Grob na Matajurju, so se v Združenju spomnili na avtorja logaškega partizana, pravnika, pesnika Leva Svetka – Zorina, mimogrede: njegova je tudi lahko rečemo Primorska himna Vstala Primorska.
Slavnostni govornik Milan Gorjanc je spregovoril o zgodovinskem poslanstvu Logaškega bataljona, katerega borci so sodelovali v zaključnih bojih druge svetovne vojne. Izvajali so razne akcije ob pomembni železniški povezavi Ljubljana-Trst, se spopadali z okupatorjem na domačem terenu, po vključitvi v večje enote so se borili ne samo na Notranjskem, ampak tudi na Gorenjskem, Primorskem. Spomnil je tudi na naravne ujme v letošnjem poletju, ki so prizadele naše kraje, in dodal, da bi bilo prav, da bi del povečanih sredstev namenjenih za delovanje NATA dali prizadetim v Sloveniji.
Slovesnost se je s Kajuhovo pesmijo Samo en cvet zaključila, ob zvokih koračnice so odšli praporščaki, nato je sledil tradicionalni partizanski golaž, potem pa čas za prijateljsko druženje. Predsednica je kasneje z gosti z Repentabora položila cvetje k spomenikoma padlim borcem v Logatcu. Delegaciji KO ZB Tabor in Naklo sta položili cvetje pred spomenikoma v NOB v Gor. In Dol. Logatcu. Člani KO ZB Tabor so položili venec, k spominski plošči ustanovitvi Logaškega bataljona v Žibršah. Člani KO ZB Hotedršica, pa pri spomeniku prve bitke pri Klavžarju na Črnem Vrhu pri Idriji. Za dobro organizacijo so zaslužni tudi Gornje logaški gasilci, člani Civilne zaščite, člani KO ZB NOB Logatec – Tabor, Naklo in Laze. Vsem hvala za odlično izpeljano prireditev!
Več o junaški poti Logaškega bataljona pa v zgibanki, ki jo je ob 70-letnici ustanovitve pripravil Branko Rupnik, izdalo pa Združenje, in tudi v knjigi Zgodovina NOB na Logaškem.
Besedilo: Brane Pevec
Foto: Brane Pevec in Zdenko Leskovec